Szukaj na stronie :

Pracownia RTG


Kierownik pracowni RTG lekarz  Daniel Goliński  

Pracownia jest czynna Od Poniedziałku do Piątku od godziny 8:00 do godziny 18:00

dla pacjentów kierowanych na badania z placówek zewnętrznych.

Pracownia RTG dla pacjentów Szpitala czynna jest całodobowo.

Tel. 723 183 324 

 
INFORMACJA DLA PACJENTA DOTYCZĄCA BADAŃ RTG
Pracownia Rentgenowska wykonuje wszystkie podstawowe rodzaje badań radiologicznych w zakresie struktur anatomicznych i kośćca: 
• klatki piersiowej 
• jamy brzusznej 
• miednicy 
• czaszki 
• kręgosłupa na całym odcinku 
• kończyn górnych i dolnych 
• stawów
Pracownia Rentgenowska wykonuje badania z użyciem środków kontrastowych:
• urografia 
• badanie kontrastowe woreczka łzowego
Badanie radiologiczne polega na przechodzeniu przez wybraną cześć ciała badanego (np. klatkę piersiową) kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich (promieni X) rzutowanych na prostopadłą płaszczyznę z detektorem tych promieni. Wysyłane z lampy rentgenowskiej promienie X przed dotarciem do detektora są częściowo pochłaniane przez przeszkody (tkanki osoby badanej) znajdujące się pomiędzy tymi obiektami. Stopień osłabienia promieniowania zależy od spoistości i rodzaju naświetlanych tkanek, co rejestrowane jest przez detektor. Zdjęcie zapisywane jest cyfrowo.
Pacjent do badania, odsłania tę część ciała, która będzie naświetlana promieniami rentgenowskimi i przyjmuje pozycję zgodnie z zaleceniem osoby wykonującej badanie. Niekiedy, z uwagi na istniejący uraz (np. podejrzenie złamania kręgów) lub ciężkie kalectwo do przeprowadzenia badania nie wymaga się zdjęcia ubrania i przyjęcia specjalnego ułożenia ciała. Badanie trwa zwykle do kilku minut.
Przygotowanie do badania radiologicznego kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy i urografii: Przez 2 dni przed badaniem pacjent powinien przyjmować środek na odgazowanie jelit ( np. Espumisan, Esputikon- wg ulotki) Dzień przed badaniem chory nie może jeść kolacji; na badanie zgłasza się na czczo i po wypróżnieniu. W dniu badania pacjent nie powinien palić papierosów, żuć gumy, a także pić napojów gazowanych. m UWAGA! Do urografii pacjent zgłasza cię z aktualnym wynikiem poziomu kreatyniny ( wykonanym max.7 dni przed badaniem), pacjenci z niedoczynnością tarczycy - z aktualnym wynikiem poziomu TSH , pacjenci z nadczynnością tarczycy - z aktualnym wynikiem poziomu TSH oraz z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do wykonania urografii od endokrynologa.
 
 
INFORMACJA 
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni rtg oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatów rtg na zdrowie ludzi i na środowisko
 
 
Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (rtg.pdf)rtg.pdf 152 kB
DMC Firewall is a Joomla Security extension!